Powered by ZigaForm version 3.9.9.3

مشاوره پروپوزال و آموزش انجام پایان نامه علوم سیاسی در مقطع ارشد

در ابتدای خلقت، زمانی  که فقط انسان های اولیه روی زمین بودند، هیچ کشوری وجود نداشت. آنها نمی دانستند که جز آنها، ممکن است افراد دیگری نیز روی کره زمین وجود داشته باشند. پس از گذشت مدت زمان زیادی، کشورها به وجود آمدند. کشور های مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کردند و به کمک همدیگر، نیازهای خود را حل و فصل کردند. از این رو، کلمه ای به نام سیاست به وجود آمد. کلمه ای بسیار جنجال برانگیز! انسان های زیادی در سیاست جهان تاثیر داشته اند و باید آنها را بشناسیم، از این رو، رشته ای هم به نام رشته علوم سیاسی در دانشگاه ها به وجود آمد. آموزش انجام پایان نامه علوم سیاسی یکی از دشوارترین مراحل تحصیلات تکمیلی است.

رشته علوم سیاسی چیست؟

همان طور که گفته شد، محتوای این رشته با سیاستی که در میان مردم رواج دارد کاملا متفاوت است. شاید شما فکر کنید فردی که فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی است، یک سیاستمدار خوب خواهد شد. اما این تصور کاملا غلط است.

در این رشته، بحث روی نظریه ها، شخصیت ها، اتفاقات و تاریخچه سیاست است. یعنی در این رشته درباره این که چگونه می توانیم مردم یک کشور را از دولت راضی نگه داریم، یا استراتژی ها دفاع و حمله و … بحث نمی شود. در این رشته درباره خود سیاست صحبت می شود.

هدف این رشته چیست؟

هدف این رشته تربیت افرادی است که با سیاست آشنایی دارند. این به این معنا نیست که این رشته برای تربیت سیاستمداران است. بلکه فارغ التحصیلان این رشته، افرادی هستند که با محتوا و نظریه ها و … سیاست آشنایی دارند. به طور مثال، این افراد می دانند که فاشیسم چیست و فرق فاشیم با لیبرالیسم چیست. آنها می توانند تشخیص دهند که دولت کشوری فاشیسم، لیبرالیسم و … است. همچنین مثلا فارغ التحصیلان علوم سیاسی می دانند که موضع داریوش چه بود و چه افکاری داشت.

واحدهای درسی

این رشته در کل ۳۲ واحد درسی دارد.

۲۰ واحد برای دروس اجباری

۸ واحد برای دروس اختیاری

۴ واحد مختص پروژه

دروس اصلی این رشته

مبانی علم سیاست ، مبانی علم سیاست ، مبانی جامعه شناسی عمومی ، مبانی علم اقتصاد ، روش تحقیق در علوم سیاسی ، حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران ، مبانی اندیشه های سیاسی در اسلام ، نظام سیاسی و دولت در اسلام ، جنبشهای اسلامی معاصر ، تحولات سیاسی و اجتماعی ایران ، انقلاب اسلامی ایران ، سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ، مسائل اقتصادی و سیاسی نفت در ایران ، خلیج فارس و مسائل آن ، مسائل سیاسی و اقتصادی جهان سوم ، تاریخ روابط بین الملل ، تاریخ اندیشه های سیاسی در غرب از قبل از افلاطون تا قرن بیستم ، دیپلماسی و رفتار سیاسی در اسلام ، نوسازی و دگرگونی سیاسی ، شناخت ماهیت و عملکرد امپریالیسم ، مسائل نظامی و استراتژیک معاصر ، حقوق بین الملل خصوصی ، متون سیاسی به زبان خارجی ، تاریخ تحول دولت در اسلام.

همان طور که در بین دروس نیز مشاهده می کنید، تفاوت رشته علوم سیاسی با سیاست مشخص است. در غلوم سیاسی، درباره اندیشه ها، نظریه ها ، اشخاص و … بحث می شود.

دانشگاه های پذیرنده دانشجو

دانشگاه تهران ، دانشگاه بین المللی امام خمینی ، دانشگاه آیت الله بروجردی ، دانشگاه فردوسی مشهد ، دانشگاه غیر انتفاعی مفید – قم ، دانشگاه شهید بهشتی .

البته مطمئنا این لیست، یک لیست خلاصه شده از دانشگاه ها است.

همچنین درباره رشته دندان پزشکی هم در ادیب نگار بخوانید.

آینده شغلی و بازارکار رشته علوم سیاسی

جهان همیشه به افرادی که در سیاست ماهر باشند نیاز دارد. این افراد می توانند سرنوشت دنیا را رقم بزنند. فارغ التحصیلان این رشته هم می توانند به راحتی مشغول به کار شوند. در ادامه مشاغل مربوط به این رشته ذکر می شوند.

پژوهشگر در حوزه سیاسی ، نویسنده ، خبرنگار و یا روزنامه نگار ، سر دبیر.

گرایش های مقطع دکترای رشته علوم سیاسی

در مقظع دکترا، این رشته گرایش های مختلفی دارد. هر گرایش هم روی یک موضوع تمرکز و بحث می کند.

 • گرایش روابط بین الملل
 • گرایش سیاست گذاری عمومی
 • گرایش اندیشه سیاسی
 • گرایش جامعه شناسی سیاسی
 • گرایش علوم سیاسی
 • گرایش مسائل ایران
 • گرایش سیاست گذاری فرهنگی
 • گرایش مطالعات منطقه ای اروپا
 • گرایش مطالعات منطقه ای آمریکای شمالی
 • گرایش مطالعات منطقه ای آسیای مرکزی و قفقاز
 • گرایش مطالعات منطقه ای خاورمیانه
 • گرایش مطالعات سیاسی انقلاب اسلامی

فهرست موضوع پروژه کارشناسی ارشد علوم سیاسی

Avatar
درباره ادیب نگار